Fjalë Kyçe

E mbyti burrin e saj abuzues, gruaja thotë se i mungon dhe se ‘ende e do atë’

E mbyti burrin e saj abuzues, gruaja thotë se i mungon dhe se ‘ende e do atë’

Ndërsa Sally Challen u largua sot e lirë, ajo ka treguar se si i mungon burri i saj “tmerrësisht” dhe se ende e do atë.

Sipas mediave të huaja, përcjell Telegrafi, në momentin e parë në liri – pas nëntë vite pas hekurave – ajo ka thënë se ajo do të dëshironte që kjo të mos i ndodhte askujt tjetër.

Sally Challen në një konferencë shtypi në Londër pasi ajo u la e lirë (Foto: PA)

Siç thuhet tutje, 65-vjeçarja kishte shërbyer nëntë vjet burg për vrasjen e burrit të saj abuziv me vdekje me një çekiç në gusht të vitit 2010, por rasti i saj kishte tërhequr vëmendjen e gjerë dhe mbështetjen publike për lirimin e saj.

Richard Challen dhe Sally Challen

Nëna e dy fëmijëve, e njohur gjithashtu si Georgina, ishte burgosur për jetë për vrasjen e ish-tregtarit të makinave Richard Challen, 61 vjeç, pas një gjyqi në vitin 2011.

Por dënimi i saj u anulua në Gjykatën e Apelit në Londër në shkurt, në dritën e provave të reja rreth gjendjes së saj mendore në atë kohë.

Sally falënderon familjen dhe organizatat që e ndihmuan atë – si dhe djalin e saj

Zonja Challen, e Claygate, Surrey, pranoi vrasjen, por u deklarua jo fajtor për vrasjen e burrit të saj më 14 gusht 2010 dhe kishte për t’u përballur me një gjyq të ri më 1 korrik.

Pas lirimit të saj, znj. Challen i tha një kontigjenti të madh mbështetësish dhe mediash pritëse se në pozicionin e saj kishte edhe gra të tjera, rastet e të cilave tani duhet të dëgjohen.

Sally Challen ka falënderuar publikun për mbështetjen që i është dhënë (Foto: PA)

Përkrahur nga fëmijët e saj, znj. Challen falënderoi familjen dhe organizatat e saj që kishin punuar për sigurimin e lirisë së saj, si dhe publikun për mbështetjen e dhënë asaj.

Por një deklaratë e saj ka befasuar shumë të pranishëm.

“Unë ende e dua Richardin dhe më mungon tmerrësisht. Unë uroj që asnjë nga këto të mos i ndodh askujt”.