Fjalë Kyçe

Djali që humbi babanë në tërmetin e 2002-tës në Gjilan: Ku ishit atëherë?

Djali që humbi babanë në tërmetin e 2002-tës në Gjilan: Ku ishit atëherë?

Gyner Muja, djali i viktimës së vetme të tërmetit të 2002-tës në Gjilan, ka folur për  ndihmat që po i bëhen shtetit shqiptar, pas tërmetit të para 3 ditëve që la të paktën 49 të vdekur.

Ai thotë se është i kënaqur, madje ka lot gëzimi me solidaritetin e treguar këto ditë për t’i dalë në ndihmë popullit shqiptar pas tërmetit, shkruan lajmi.net.

Përmes një shkrimi në Facebook, ai pyet të gjihtë individët që kontribuan për ndihma në Shqipëri, se ku ishin në momentin e tërmetit të 2002-tës në Gjilan, kur tragjikisht pësoi babai i tij.

“Ndihmat po vazhdojn qdo dit,qdo moment pa asnje dyshim bravo bravo. Mirpo mund te ju pyes ju biznesmen, politikan, vipa, kengetar etj eti ku ishit ju ne 2002 kur Gjilani u perfshi nga termeti, sa i dolet ndihme vendit dhe qytetarve tuaj. Nuk keni pas nevoj me pagu as taksen prej 5 eurove, as me hargju derivate per furgona, madje as me kalu ndonje kufi”.

Muja thotë se falë “ndihmës” që iu dha nga shteti dhe individët tjerë, atij iu desh të zgjidhte mes shkollës e punës.

Postimi i plotë:

I gezuar apo i hidheruar?

Termeti dikur ne Kosove e tani ne Shqiperi. Nuk jam i sigurt me kete shkrim se eshte koha adekuate te shkruaj apo jo,por i bindur ne mirkuptimin tuaj te pakten per te besuar se ne diqka te tille kam kaluar dhe une.
I kenaqur, madje i perlotur nga gezimi me ato qe po shohe keto dit popullim tim te organizuar ne maksimum per ti dalur ne ndihme popullit ne shqiperi te prekur nga termeti qe ndodhi pak dite me pare ne Durres.
I merzitur shum me jetet qe mori ky termet i kobshem,madje duke shuar edhe familje e duke shkatruar gjithqka qe kishin para vetes.
Ndihmat po vazhdojn qdo dit,qdo moment pa asnje dyshim bravo bravo. Mirpo mund te ju pyes ju biznesmen, politikan, vipa, kengetar etj eti ku ishit ju ne 2002 kur Gjilani u perfshi nga termeti, sa i dolet ndihme vendit dhe qytetarve tuaj. Nuk keni pas nevoj me pagu as taksen prej 5 eurove, as me hargju derivate per furgona, madje as me kalu ndonje kufi
Per ju qe keni harruar ne termetin e 2002 ishte vetem nje viktime (BABI IM) te me falni ku ishit ju. Apo ndoshta ateher nuk egzistonke Like, folloë, sponsored,facebook e instagram per ti be marketing vetes.
Faleminderit qe fale ( ndihmes ) tuaj une mbeta mbes 2 deshirave SHKOLLIM APO PUNE. Faleminderit per (ndihmen) tuaj qe une ne vend se te shkollohesha e te mbaja mendjen te mesimi une u desh te kujdesesha per kameren timen qe mbaja nen bank qe pas mesimit te shkoja ne pune.
Faleminderit edhe atyre qe perdoren foton time u ulur ne lagjen time kur isha duke pritur te dergoja Babin tim per ne varreza ata organizuan koncert bamiresije per familjen time e qe ne fund as ata e as ato para nuk i kemi par kurre.
PER FUND VAZHDONI NDIHMONI BASHK ME JU DHE UNE. E MOS HARRONI SE NE SHQIPERI ISHIN EDHE DY DJEM NGA GJILANI QE U VARROSEN SOT.