Fjalë Kyçe

Pesë ushqimet që ju mbajnë larg gripit

Pesë ushqimet që ju mbajnë larg gripit

Sezoni i gripit tashmë është i pranishëm dhe njerëzit kanë më shumë frikë se mos sëmuren.

Lëvizja, dalja jashtë për shëtitje dhe jetesa aktive janë një pjesë e rëndësishme e luftës kundër gripit, por përveç kësaj ju paraqesim disa ushqime që do t’ju ndihmojnë të kaloni gripin këtë sezon nëse i konsumoni rregullisht.

Hudhra

Nuk ka shumë për të thënë për hudhrën, është padyshim zgjedhja numër një kundër gripit. Hudhra është një antibiotik natyral dhe mbron nga shumë sëmundje. Rekomandohet ta konsumoni të freskët.

Boronica

Boronica është burimi numër një i antioksidantëve dhe është padyshim mbi të gjitha frutat e tjerë. Konsumimi i rregullt i boronicave sigurisht që ju jep mbrojtje të fortë kundër gripit. Nëse nuk mund ta gjeni të freskët, hani atë të ngrirë.

Farat e lulediellit

Ju mund të mendoni se çfarë kërkon fara e lulediellit këtu, por është një burim i shkëlqyeshëm i vitaminës E dhe mbron qelizat nga dëmtimet. Është thelbësore për trupin, kështu që konsumi i tij i rregullt mbron nga gripi.

Kërpudha

Kërpudhat rritin imunitetin, janë të pasura me shumë përbërës të rëndësishëm dhe kanë një efekt anti-inflamator, domethënë ato kanë gjithçka që na nevojitet për të luftuar gripin.

Speci djegës

Ato lehtësojnë frymëmarrjen, janë të pasura me vitaminë C dhe kanë fuqi antibakteriale. Kjo është e mjaftueshme për të vendosur piperoni në dyqan ushqimore.